HerYerden
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Can Atilla 1453 Sultanlar Aşkına

Can Atilla 1453 Sultanlar Aşkına Empty Can Atilla 1453 Sultanlar Aşkına

Mesaj  Admin C.tesi Mart 26, 2011 9:59 am

Can Atilla 1453 Sultanlar Aşkına Afis_b

Albüm hakkında:
Ne zaman İstanbul'da gözüm yıkık surlara takılsa hep garip bir hüzün hissederim. Sadece önünden geçip gittiğimiz bu surlar hala ayakta ve hayatımızın bir parçası. Ama kimler neler yaşadılar buralarda, ne efsaneler, ne destanlar yaşandı bu surların önünde ve ardında!
Yeni albümümün konusu için tarihin tozlu sayfalarında gezinirken, ana tema olarak Doğu Roma İmparatorluğu' nun sonunu getiren " İstanbul'un Fethi " hadisesini seçtim. Osmanlı kadar dünyayı da ilgilendiren, ortaçağın kapanıp yeni çağın başlamasına ve rönesans fikrinin başlangıcına kadar süren bir destandı bu. Araştırmalarımda, Fatih' in şahsının ve döneminin yeni albümümün konseptine uygun olduğunu gördüm. " Osmanlı İmparatoru " ünvanının yanısıra, " Doğu Roma İmparatoru " da olan bir komutan, şair, devlet adamı ve daha birçok özelliğe sahip bir şahsiyetti Fatih. İkimilyon metrekare üzerinde bir topluluğu yöneten bir serdardı. Adaleti, toleransı, diğer dinlerin kendi coğrafyasında yaşaması ile ilgili hoşgörüsü sadece Türk yazarların değil, dünya da da bir çok yazarın takdirlerini kazanmıştı.
Albümün, " Fatih " ağırlıklı konulardan ziyade, dinleyici için o zamana bir müzikal yolculuk olmasını hedefledim. Osmanlıların yanısıra Bizanslıların duygularından ve hayatlarından kesitleri de işledim. Dinleyicinin bu kurgu içinde o zaman yaşanan duyguları hissedebilmesi bu albümün asıl amacını oluşturmaktadır.
Tarih öğrenilebiliyor ama o zamanı ve yaşanmışlıkları hissedebilmekte en az onun kadar önemli olmalı.

Admin
Admin

https://heryenden.yetkin-forum.com