Keman Bakımı

Aşağa gitmek

Keman Bakımı Empty Keman Bakımı

Mesaj  Admin Bir Paz Mart 13, 2011 9:45 am

Keman Bakımı
Yayınızı çalmaya başlamadan önce germe vidası ile biraz gerin. Ancak çok fazla germekten kaçının---yayınızın saçları ile çubuğu arasında bir kalem kalınlığı kadar mesafe kalmalı.
Çalmaya başlamadan önce bir parça reçineyi yayınızın şaçlarına sürün. Reçineyi sol eliniz ile tutun, yayınızın saçlarını reçinenin üzerine paralel gelecek şekilde yavaşça ileri-geri sürünüz.
Kemanınızı çalmayı bitirdikten sonra, yumuşak bir bez ile tellerden dökülen reçineleri kemanınızdan temizleyiniz.
Nadiren cilaya ihtiyaç olur, ihtiyaç olduğunda, sadece Keman cilası kullanılmalıdır. Eğer Keman temizliğinde su veya eşya cilası kullanırsanız kemanınızın akustiği bozulacaktır.
Yayınızın saçlarını, yayınızı kutusuna koymadan önce mutlaka gevşetiniz.
Kemanınızı çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan koruyunuz.
Eğer çok kuru bir iklimde yaşıyorsanız kemanınızın bulunduğu odada nem makinesi kullanmanız tavsiye olunur.

Yaylı çalgılar (Keman, Viyola, Viyolonsel, Telli Kontrbas) için ilk söylenecek şey çok rutubetli ya da sıcak hava koşullarında uzun sure bırakmaktan kesin olarak sakınılmalıdır. ikinci olarak her çalışma sonunda mutlaka keman ve viyola kutusuna yerleştirilmeli, düşme ya da sert bir cisme çarpma tehlikesi önlenmelidir. Teller her çalıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebilir, ancak akort işlemini sık sık tekrarlayarak kulaklarla (akort düğmeleri) gereksiz yere oynamanın pek doğru olmayacağı düşünülmelidir.

Alet Bakımı

Arşe üzerinde Sıkın hafifçe gerginlik vidasını döndürerek oynamadan önce yay yapımında çok gergin yapmaktan kaçının --- yay arşe ve saç arasındaki mesafe bir kalem genişliğinde olmalıdır.

Reçineyi sol elinize alın yayı doğru tutarak kılları reçineye yedirerek sürün.

Kemanı çaldıktan sonra hafifçe temiz bir bezle silin teller üzerinde kalan reçine kalıntılarınıda silmeyi unutmayın.

Keman temizleme ürünlerini dikkatli bir şekilde alın ve kullanın yanlış kullanımda kemanınızın verniğine zarar vereceğinizi unutmayın.

Aşırı sıcak veya soğuk yerlerde kemanını saklamayın.

iklimin kuru olduğu yerlerde keman için nemlendirdiler cila üzerine kullanılabilir,kullanılmaması kemanda çatlamalara neden olabilir.

Yapıştırma veya Kovanlı Pegs

bazen neden odun değişiklikler Nem sıcaklık veya dönüm mandal sopa zorluk ya. Eğer bu deneyim size, aradığınız ürün ucuz bir istiyorum deneyebilirsiniz bileşik peg (buna "dope peg"). Peg bileşik, ama olacak peg yağlamak değil sadece kayma değil mandalı böylece olacaktır sürtünme yeterli sağlamak da. Zaman ürün diğer herhangi birini kullanarak peg bileşik ya da ya da yapıştırma ile yardımcı gevşek) ürünler bu önlemek kemancı bazı mandal, (zaman içinde inşa kullanmak onu idareli kalıntı çünkü yapabilirsiniz.

uygulamak için, peg dan dize kaldırmak, bileşik dübel ve pegbox dışarı peg kaydırın. Uygulamak küçük bir miktar temas pegbox ve yeniden takın peg bu çıpanın bölümünde bileşik peg. Açmak birkaç kez sorunsuz dönüyor emin olmak için mandalı. Wipe herhangi bir fazla kapalı mandalı restringing önce bileşik peg.

sıkıca Eğer peg ve kendi mandalları çok ve gevşek tutmak dönüm kaymasını Bu güvenli deneyin iterek peg. çalışıyorsanız değil bu, bazı keman kullanımı da denilen peg bileşik başka bir ürün ya dadamla peg kaymasını mandal durdurmak için (olarak da bilinen peg, damla kavrama peg mandal kayıp gidiyorsun için yalnızca kullanılır).

uygulamak için mandalı gelen dize kaldırmak, damla peg, slayt, pegbox dışarı dübel ve çıpanın parçası bir veya iki damla geçerli olduğunu kişileri pegbox. Takın ve dübel mandalı restringing önce sopalarla peg emin olmak için onu bırakmayı deneyin.

Eğer kayma için geçici hızlı bir düzeltme gerekiyorsa ya da sıkı mandal, bazı keman öğretmenleri bu ipuçlarını kullanır: mandal yapıştırılmasında, kısmen canı çıkmak çekin ve çıpanın yapışmasını kısmına kalem grafit ovmak. gevşek mandal için, kısmen canı çıkmak çekin ve sopa yardımcı çiviye doğum günü mum ovmak (bazı öğretmenler tebeşir veya reçine sopa mandal yardımcı öneririz, ancak bu maddelerin aşındırıcı olabilir). Hala mandal ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bir keman yapımcısı veya yeniden şekillendirme ya da mandal yerine araç tamir kişiye keman almak gerekebilir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 364
Kayıt tarihi : 26/02/11

http://heryenden.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz